SBA-tjänster på plats: brandsläckare service, rökluckor och SBA-system
En fredag klockan 16.30 ringer en kund. En röklucka har öppnats och går inte att stänga. Deras ordinarie leverantör har sommarstängt. Vi var på plats samma kväll, och luckan var stängd igen klockan 18.00.
Det är den typen av situation SBA-tjänster hos Thinea handlar om: service på brandsläckare, rökluckor service, SBA-dokumentation på plats hos er, och vårt digitala SBA-system för löpande uppföljning, utökat med produkter, projektering och rådgivning när ni behöver det. Vi finns baserade i Linköping (Norrköping/Östergötland), Strängnäs (Stockholm/Mälardalen) och Bollnäs/Gävle (Gästrikland/Hälsingland), med tekniker som rör sig inom respektive område.
Vad ingår i SBA-tjänster
De flesta kunder börjar med en eller flera av våra tre största tjänster:
- Service på brandsläckare – årlig kontroll och underhåll av era brandsläckare
- Rökluckor service – funktionsprov och underhåll av rökluckor
- SBA-dokumentation och system – hjälp att bygga upp och underhålla ert systematiska brandskyddsarbete
Därifrån bygger många kunder på med fler tjänster över tid. Vår allra första kund, sedan bolagets start, började med enbart släckarservice. Det har sedan byggts vidare till brandlarm, dörrbeslagning, dörrstängningssystem, rökluckor, nödljus, utrymningsplaner samt skyltar och dekaler. Vi har besökt den kunden nästan varje månad sedan start. Fler och fler kunder bygger sin resa hos oss på precis samma sätt: man samlar fler tjänster hos en leverantör istället för att hålla koll på flera.

Med digitala system går brandskyddskontrollerna snabbare och blir mer ordning och reda.
Så jobbar vi annorlunda
Hos många av våra större konkurrenter skickas olika tekniker för olika delar av ett servicebesök, vilket kunden ofta får betala extra för. Hos oss gör en och samma tekniker alla delar vid samma besök. Ni får en kontakt hela vägen, med direktnummer, och kan boka uppföljande besök direkt med teknikern istället för att gå via växeln.
Vi offererar alltid eventuella extrakostnader innan arbetet påbörjas. Många av de företag som byter till oss från en annan leverantör gör det efter att ha fått en faktura de inte förstått vad den avser. Det ska aldrig vara en överraskning när fakturan kommer.
SBA-appen
Som tillägg till servicebesöken erbjuder vi en app för egenkontroller. Genom appen kan ni tilldela felanmälningar direkt till er tekniker när ni gör er egen kontroll, utan att behöva ringa oss först. Felet är redan registrerat och redo att åtgärdas till nästa planerade besök, eller snabbare om det brådskar.

Var vi finns
Vi har fysiska kontor i Linköping och Strängnäs. Vår tekniker i Bollnäs/Gävle-området är hemmabaserad men täcker Gästrikland och Hälsingland på samma sätt. Vi tar gärna uppdrag även mellan dessa områden, så hör av er även om ni inte sitter mitt i något av de tre.
Våra kunder finns över väldigt många branscher, från teatrar och hotell till industri, kontor och skönhetssalonger. Oavsett vilken typ av verksamhet ni driver är grundbehovet detsamma: fungerande brandskydd som håller över tid, utan att ni behöver hålla koll på flera leverantörer samtidigt.
När det brådskar
Vi lovar inte en garanterad utryckningstid, men vi gör vad vi kan när det behövs. Rökluckehistorien i början av den här sidan är ett verkligt exempel, inte ett påhittat löfte: samtalet kom in en fredag eftermiddag, och problemet var löst samma kväll.
Boka SBA-tjänster
Fyll i formuläret så hör vi av oss, oavsett om ni sitter i Linköping, Strängnäs, Bollnäs/Gävle eller någonstans däremellan.



